Ksylitol – zdrowa alternatywa dla cukru
Marzysz o szczupłej sylwetce ale nie jesteś w stanie odmówić sobie słodyczy? W takim razie sięgnij po wyroby z ksylitolem! Poznaj właściwości cukru brzozowego i dowiedz się, dlaczego warto włączyć go do swojej codziennej diety.
Najnowsza aktualizacja Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont nie pozostawia złudzeń. Aż 25,2% Polaków cierpi z powodu otyłości! To spory problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że otyłość może być przyczyną wielu, nierzadko bardzo groźnych chorób. Biorąc pod uwagę powyższe dane nie dziwi fakt, że coraz większa liczba osób zwraca uwagę na sposób odżywiania oraz ilość pochłanianych kalorii. Naturalnie jednym z największych wrogów szczupłej sylwetki jest cukier. Co gorsze, wspomniany składnik znajduje zastosowanie w produkcji sporej ilości wyrobów spożywczych; począwszy od słodyczy oraz innych przekąsek, poprzez jogurty, napoje, a na wyrobach mącznych skończywszy (słodkie pierogi, naleśniki). Na szczęście istnieje prosty sposób na znaczne ograniczenie ilości spożywanego cukru. Wystarczy bowiem stosować zdrowy, niskokaloryczny odpowiednik wspomnianego składnika. Jaki konkretnie? Mowa o ksylitolu.
Ksylitol – słodkość bez cukru
Ksylitol – określany również mianem cukru brzozowego - zaliczany jest do grupy alkoholi cukrowych (polioli). Jego naturalnym źródłem są owoce oraz warzywa, głównie śliwki, truskawki, maliny i kalafior. Skąd w takim razie nazwa „cukier brzozowy”? Otóż istnieje przekonanie, jakoby ksylitol był pozyskiwany z wysuszonego, wiosennego soku brzozy. Ile w tym prawdy? Niewiele, bowiem w rzeczywistości opisywany składnik jest wytwarzany z drewna i kory brzóz, a dokładniej rzecz ujmując ze znajdujących się w nich ksylanów (czyli polisacharydów, które występują w ścianach komórkowych roślin). Sam ksylitol ma postać białego, bezzapachowego proszku, natomiast jego smak do złudzenia przypomina sacharozę.
Ksylitol używany jest z reguły jako zamiennik cukru. Co ciekawe, opisywany składnik coraz częściej znajduje zastosowanie w produkcji m.in. słodyczy bez cukru, zdrowych przekąsek czy też słodyczy dla sportowców. W przemyśle spożywczym ksylitol oznaczany jest symbolem E 967.
Dlaczego warto sięgnąć po ksylitol?
Jak wspominaliśmy, cukier brzozowy to zdrowa i niskokaloryczna alternatywa dla tradycyjnego, białego cukru. Ksylitol dostarcza niemalże połowę mniej kilokalorii, niż wspomniany, zwykły cukier. Poza tym posiada niski indeks glikemiczny (IG = 8), dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany zarówno przez osoby cierpiące na cukrzycę, jak i pacjentów z jednostkami wymagającymi uwagi w doborze węglowodanów (np. osobami zmagającymi się z insulinoopornością).
Co istotne to fakt, że ksylitol jest również bardzo zdrowy! Jak się okazuje cukier brzozowy jest naturalnym prebiotykiem, a zatem wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit. Na tym jednak nie koniec jego prozdrowotnych właściwości. Wyniki badań potwierdziły bowiem, że ksylitol posiada działanie przeciwpróchnicze, a dodatkowo odświeża oddech. Poza tym wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwdrożdżycowe.
Jak zastosować ksylitol?
Ksylitol możemy używać w kuchni zamiast cukru. Nadaje się do przygotowania domowych fit słodyczy, deserów, ciast, owsianki, naleśników. Sprawdzi się również jako składnik zdrowych słodyczy dla dzieci oraz przekąsek bez cukru dla osób uprawiających sport.
Leave a comment Anuluj odpowiedź